GYERMEK fogszabályozás váltó fogazati korban

Ebben a korban még a gyermekek növekednek, fejlődnek! Ilyen idős korban lehet jól (vagy rosszul) belenyúlni az állcsontok fejlődésébe. Ez az ideális kor a kivehető készülékek használatára. Léteznek egy állcsontra vagy két állcsontra kiterjedő ún. bimaxilláris készülékek. Egy gondos és hozzáértő tervezéssel kiválasztott eszköz (cbct vagy tele röntgen elemzés, csigolya elemzés, növekedési irány és harmónia box elemzés, arc és profil elemzés, általános orvosi vizsgálatok és szokások sorának elemzése) nem csupán a fogszabályozást lendíti elő, hanem a gyermek arcának fejlődését esztétikailag és funkcionálisan kedvező irányba lehet terelni vele! Fontos, hogy a készülék csak akkor működik, ha hordják! Már iskola után tanácsos betenni, de éjszakára mindenképpen! A kezelés kiegészülhet -indokolt esetben- logopédiai kezeléssel, tejfoghúzással, pár évvel később pedig rögzített készülékekkel! Ha időben sikerül a megfelelő készüléket megkapni és hordani, akkor akár a későbbiekben már kizárólag műtéttel rendbehozható állapotokat is meg lehet előzni vele!!!! Elkerülve ezzel a műtét költségét, kellemetlenségeit , időkieséseit és rizikóit!

Kivehető készülékek egy állcsontra

A felső állcsont fejlődése nagyjából 11 éves korban fejeződik be, míg az alsó állcsonté kb 13-14 éves korban (pontosan tudnunk kell hol tartunk, ezért általános orvosi kérdéseket teszünk majd fel, nyaki csigolya elemzést végzünk vagy cbct-re küldjük pácienseinket) . A felső állcsont gyakran szűk, amit tágítani kell. Erre alkalmas eszköz például egy tágítócsavaros felső akrilát lemez. Az az orvosi tapasztalat, hogy a felső sikeres megtágítása esetén gyakran az alsó -így, hogy már van helye- a megfelelő helyre nő be szintén. Ilyen esrtben elég az egy állcsontos készülék.

Kivehető készülék (pl: Fränkel készülékek) 2 állcsontra

Azokban az esetekben , amikor az alsó-felső állcsont egymáshoz viszonyított pozícióján is szeretnénk változtatni ,( harapási rendellenesség áll fent : csakúgy, mint mélyharapás, buldog harapás, nyitott harapás ) ilyes esetekben szükséges, hogy mind a két állcsontot kezeljük.

GYERMEK Fogszabályozás tejfog időszakában

Mikor indokolt?

Az óvódás korú gyermeknek rossz szokása van, csakúgy, mint cumizás, körömrágás, ujjszopás, nyelvlökéses nyelés, helytelen beszéd, horkolás, szájlégzés!

A gyermeken látszódik:

  • A nyitott harapás (rés az alsó-felső fogsor között csukott állapotban)
  • A mély harapás (túlságosan takarja a felső fogsor az alsót)
  • A buldog harapás (alsó fogsor előrébb, mint a felső) -az ujja előlről hátra befér a két fogsor közé
  • -kiálló ún “kapa” fogak felülről/alulról

Megoldás: myofunkcionális, szilikon, puha, trénerek. A viselésük könnyű és az arcizomzatot megfelelően serkentik, az állcsontokat helyes pozícióba tartják, a jövőbeni ideális fejlődésnek mutatják az utat.